Batumiban kettős orosz sikerrel fejeződött be a Grand Prix-verseny. Az utolsó fordulóban már tornagyőztesként játszó orosz Valentyina Gunyina remizett a grúz Nino Bacsiasvilivel, egypontos előnnyel végzett az élen. Gunyina az összetett pontversenyben átvette a vezetést. Az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk győzött a kínai Zhao Xue ellen, ezüstérmesként zárt. Bacsiasvili az ukrán Anna Muzicsukkal osztotta a harmadik helyet. Hárman ötvenszázalékos eredményt értek el, a kínai sakkozónő mellett a grúz Nana Dzagnidze és a francia Almira Szkripcsenko. A torna legnagyobb meglepetése az ukrán exvilágbajnoknő szereplése, vezette a rajtlistát, de csak 5 pontot gyűjtött. A sorozat negyedik versenyét Csengduban július 1. és 15. között rendezik meg.

5V4A2167

A grúziai tengerparti üdülőhelyen, Batumiban a háromszoros olimpiai bajnokok, Valentyina Gunyina és Alekszandra Kosztenjuk kettős sikerével fejeződött be a 2015/16-os Grand Prix-ciklus harmadik versenye. Gunyina a kilencedik fordulóban legyőzte honfitársnőjét, ezzel a nyeréssel szerzett lépéselőnyt, és ünnepelhetett tornagyőzelmet már a befejező játéknap előtt. A grúz Nino Bacsiasvili ellen nem állt valami fényesen, de időzavarban döntetlenre mentette a partit.

5V4A2157

Az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk a házirangadó elvesztése után kettős győzelemmel szerzett ezüstérmet. Zhao Xue kissé furcsa nyitásai éppen a hajrában mondtak csődöt, kettős vereséggel zárt. Kosztenjuk a győzteshez hasonlóan két partit is vesztett, és a holtversenyes harmadikok, Nino Bacsiasvili és az ukrán Anna Muzicsuk is kétszer-kétszer kényszerült feladásra. Fordulóról-fordulóra változott az az élmezőny állása, a megalkuvás nélküli küzdelem fokozott feszültségében, az időzavarokban sok volt a hiba.

Bacsiasvili előkelő helyezése némi vigaszt jelenthet a nagyszerű körülményeket biztosító grúz rendezőknek és drukkereiknek. A szeptemberi sakkolimpia előtt érdekes volt együtt látni a nagy hármas, az orosz, a grúz és az ukrán olimpikonok csatározásait.

A grúzok legjobbja, Nana Dzagnidze a hajrában mondott csődöt, a francia Almira Szkripcsenko elégedett lehet helyezésével.

5V4A2182

A legnagyobb meglepetés az ukrán exvilágbajnoknő Marija Muzicsuk gyenge játéka. Márciusban elvesztette a világbajnoki döntőt a kínai Hou Ji-fan ellen, a hazai pályán elszenvedett veresége sokkal jobban megviselte, mint azt gondolhattuk volna. Csak másfél pontja volt öt forduló után, első győzelmét a hatodik játéknapon aradta az orosz Olga Girjával szemben, s még Dzagnidzét tudta legyőzni egy meglehetősen viharos játszmában.

A moszkvai ülésén a FIDE vezérkara négyről-ötre növelte a 2015/16-os GP-ciklusban a versenyek számát, az utólag meghívott négy nagymesternő végzett az utolsó helyeken.

5V4A2185

Az utolsó forduló eredményei:
Zhao Xue(kínai, 2504) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2557) 0 – 1 (Réti megnyitás, 43)
Nino Bacsiasvili (grúz, 2476) – Valentyina Gunyina (orosz, 2497) döntetlen (Szláv védelem, 35)
Olga Girja (orosz, 2442) – Almira Szkripcsenko (francia, 2453) döntetlen (Pirc védelem, 37)
Elina Danieljan (örmény, 2445) – Anna Muzicsuk (ukrán, 2555) döntetlen (Grünfeld védelem, 19)
Marija Muzicsuk(ukrán, 2561) – Bela Hotenasvili (grúz, 2493) döntetlen (Caro-Kann védelem, 58)
Nana Dzagnidze (grúz, 2535) – Lela Dzsavahisvili (grúz, 2489) döntetlen (Vezérindiai védelem, 27)

gp_front_mini

H. Név Élő FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pont Res.